I saw this on the LivingOnAdime website….I am always amazed by considering this!!

 

ITEM
PRICE
HOW OFTEN
COST PER YEAR
1 bag potato chips
$2.00/bag
1 week
$104.00
1-6 pack soda
$2.00
1/week
$104.00
1 liter soda
purchased at convenience store
$1.00
1/day
$365.00
Reduce meat
1.5 lbs.
$2.50/lb.
2 nights/week
$390.00/year
1 gourmet coffee
$2.50
1/day
$910.00
Eating out
for a family of 4: Dinner
$30.00
1/week
$1560.00
Lunch
$4.00/person
20 days/month
$1040.00
Pizza delivered plus tip
$20.00
1/ week
$1040.00
1 cup juice/person
family of 4
$20.00
1/week
$1040.00
Fruit leather (Fruit Roll ups)
$2.50
1/week
$130.00
1 box granola cereal
$4.00
1/week
$208.00
    
Total if you cut all these out………………………………………… $6894.00

Advertisements

0 responses to “

  1. That gives you something to think about that is a lot of money.

  2. WOW, that is amazing.  Wishing you and your family a Happy New Year. May God richly bless you in 2007.~Michelle

  3. I’ll have to visit that website!  Thanks for posting!  : )

  4. WOW that is somthing. I am going to have to look at that site as well.

  5. That’s very interesting information…thanks for posting the link.

  6. WOW isnt that interesting…..

  7. I had no idea!!!! That really adds up fast.
    Have a great weekend.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s